سنگ نماد متولدین آذر ماه

فروشگاه اینترنتی زارنس فروشگاه اینترنتی زارنس

سنگ نماد متولدین آذر ماه

هدف از این نوشته آشنایی شما خواننده ی گرامی با نمادشناسی متولدین نهمین ماه از سال یعنی “آذر ماه” است.
در ابتدا شما را با سنگ نماد متولدین این ماه آشنا می سازیم.

سنگ افراد زاده شده در ماه آذر، سنگ Turquoise (فیروزه) نام دارد.
سنگ Turquoise (فیروزه):
سنگ فیروزه با نام لاتین Turquoise از انواع کانی های فسفات آبدار طبیعی آلومینیوم به حساب می آید. این کانی دارای ناخالصی هایی همچون آهن و مس است که باعث ایجاد رنگ آبی در سنگ فیروزه می شوند و در ساخت اغلب جواهرات و زیورآلات به کار برده می شود. سنگ فیروزه جزو کانی های کمیاب به شمار می آید و شامل طیف رنگی آبی روشن تا سبز می باشد. درجه ی سختی سنگ فیروزه بر اساس مقیاس سختی موس بین اعداد ۵ تا ۶ می باشد. از جمله مکان هایی که در آنها معادن فیروزه وجود دارد می توان به: آمریکا، مصر، ایران، هندوستان و … اشاره نمود. امّا بهترین نوع فیروزه متعلق است به معادن خراسان (نیشابور) و هندوستان که به همین دلیل فیروزه ی نیشابوری و هندی لقب گرفته اند. در شهر بابک استان کرمان نیز معدن فیروزه ی بزرگی وجود دارد که قابلیت برابری با فیروزه ی نیشابور را دارد.
سنگ فیروزه بر ۲ نوع است:
فیروزه ی صاف (عجمی)
فیروزه ی رگه دار (شجری)

مشخصات فیروزه ی صاف (عجمی)

این نوع از سنگ فیروزه دارای ظاهری گرد و درشت بوده و از فیروزه ی خالص به رنگ آبی تیره که بسیار گران قیمت است و از آن برای ساخت انگشتر به ویژه انگشتر نقره تشکیل یافته است.
انواع فیروزه ی صاف (عجمی):

 1. فیروزه ی عجمی نیم رنگ
 2. فیروزه ی عربی
 3. فیروزه ی توفال
 4. فیروزه ی چغاله
 5. فیروزه ی چغاله نیم رنگ
  جالب است بدانید که فیروزه عجمی نیشابور دارای ارزش بسیار بالایی است به گونه ای که در آمریکا تا مرز ۲۰۰۰ دلار هم به فروش می رسد.

مشخصات فیروزه ی رگه دار (شجری)

سنگ فیروزه رگه دار که به آن سنگ فیروزه شجری نیز گفته می شود از ترکیب و در کنار هم قرار گرفتن چند دانه فیروزه در درون سنگ تشکیل می یابد.
انواع فیروزه ی رگه دار (شجری)

 1. فیروزه ی شکوفه
 2. فیروزه ی چال (نرم)
 3. فیروزه ی درشت
  فیروزه سنگی است زنده و از جمله موادی که به آن آسیب می رسانند می توان به مواد شیمیایی، چربی ها، اسیدها و … اشاره نمود.
  ویژگی های سنگ فیروزه
  از جمله ویژگی های درمانی سنگ فیروزه می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 4. سنگ فیروزه باعث تقویت قلب، دستگاه گوارش به ویژه معده، دستگاه تنفسی، بینایی وبهبود جریان خون در درون رگها می گردد.
 5. باعث بهبود عملکرد کبد می گردد.
 6. مفید برای سردرد به ویژه سردردهای میگرنی
 7. در درمان بیماری های چشمی مفید است. استفاده از سرمه ی فیروزه باعث تقویت چشم ها می شود به ویژه در افرادی که به هنگام شب دید کمتری دارند. همچنین برای درمان سفیدی مردمک نیز مفید است.
 8. در درمان باد فتق موثر است.
 9. سنگی است آرامش بخش و تسکین دهنده ی اعصاب
 10. باعث رفع خستگی و افسردگی می گردد.
 11. سیستم ایمنی را بالا می برد و بدن را مقاوم تر می سازد.
 12. اثر ترمیمی برای بافت ها وهمچنین اثر ضد التهابی داشته و باعث پاکسازی بدن و از بین رفتن سموم می گردد.
  از جمله ویژگی های روحی سنگ فیروزه می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 13. مناسب برای پاکسازی ذهن
 14. نمادی است از سخاوت، صداقت و محبت
 15. از دارنده ی آن در برابر بلایا و حوادث محافظت می نماید.
 16. اگر قسمتی از بدن دچار مشکل شود سنگ فیروزه با تغییر رنگ شما را آگاه می سازد.
 17. در گذشته مردم بر این باور بودند که اگر کسی سنگ فیروزه هدیه بگیرد باعث خوش شانسی وی می گردد. البته این مطلب چندان مورد قبول نیست و باید انرژی درونی هر سنگ جداگانه در نظر گرفته شود.
 18. سنگ فیروزه به عنوان نمادی است از بخشندگی، مهر و علاقه
 19. فیروزه نمادی است از قدرت و در هنگام مدیتیشن باعث پاکسازی ذهن می گردد.
  نکته در جهت نگهداری و شارژ سنگ فیروزه:
  بهتر است فیروزه را هر ماه یکبار در ظرفی که شامل خرده های هماتیت است قرار دهید تا انرژی درون سنگ تخلیه شود و سپس به مدت یک روز در مکانی تاریک و به دور از نور خورشید در بین قطعات سنگ بلور قرار دهید تا شارژ شود.
  آذر ماه خورشیدی برابر با ماه های December-November  میلادی است.
  نهمین ماه از سال هجری – خورشیدی، ماه آذر است. آذر ماه برابر است با پنجمین و یازدهمین سالگرد ازدواج. آذر ماه در زبان عربی به معنی قوس می باشد. در گاهشمار رسمی ایران و افغانستان آذر ماه همواره ۳۰ روز بوده و در روز ۲۴۷ م سال شروه شده و تا روز ۲۷۶ م سال ادامه می یابد. ماه آذر سومین و همچنین ماه پایانی فصل پائیز می باشد. بر اساس گاهشمار رسمی ایرانیان نام ماه آذر از نام ماه نهم گاهشمار اوستایی نو وام گرفته شده است.
  نهمین روز از هر برج در گاهشمار زرتشتی آذر نامیده می شود و در آذر روز بر اساس باور زرتشتی ها جشن آذرگان برگزار می شود. زرتشتی ها نام ایزد این ماه را “ایزد آذر” نام نهاده اند. بر اساس باور زرتشتی ها ایزد آذر نگهبان آتش و فروزه اهورامزدا بوده و همین باور باعث شده تا جایگاه ایزد آذر هم ردیف با جایگاه امشاسپندان قرار گیرد و او را پس اهورامزدا بنامند.
  از ویژگی های مهم ماه آذر می توان به روز ۳۰ ام از آذر ماه (روز انارم) اشاره نمود که در آن روز، جشن شب یلدا (شب چله) برگزار می شود و سمبلی است از انقلاب زمستانی و جشن زایش خورشید.

نماد متولدین آذر ماه

سمبل متولدین ماه آذر، Sagitarius به معنای قوس یا کماندار می باشد.
شعار متولدین آذر ماه ” من می بینم” است.
از ویژگیهای بارز متولدین ماه آذر می توان به خوش بین بودن، درستکار و شریف و روراست بودن اشاره نمود. آذر ماهی ها افرادی هستند راستگو و بی غل و غش و در ضمن در هر جمعی می توان زود با دیگران ارتباط برقرار نمایند. خونگرمی و شاد بودن جزو خصیصه ی متولدین آذر ماه است. از جمله ویژگی های منفی این افراد می توان به بی خیال بودن،بی دقت و بی احتیاط و بی توجه بودن اشاره نمود.
متولدین آذر تلاش می کنند نگرش مثبتی به زندگی داشته باشند. آنها سرشار از جسارت، جرات و انرژی مثبت و البته دارای روحیه ی ماجراجویی. علاقه ی فراوانی به جهانگردی و کشف مسائل جدید دارند. این افراد گاهأ بلند پروازی می کنند و تا جایی پیش می روند که تمام امید و آرزوهای خود را بر باد می دهند. کمال جو و آرمان گرا هستند و می توانند در برابر ناملایمات ایستادگی نمایند و بر مشکلات فائق آیند. بخشنده و مهربان هستند و اگر شاهد بی عدالتی و ظلم باشند روبروی این مسائل ایستاده و از افراد مظلوم حمایت می کنند.
افراد متولد آذر ماه دارای این قدرت هستند که بین وفاداری و استقلال مرز قائل شوند و بتوانند بین این دو تعادل برقرار نمایند. متولدین آذر ماه دارای افکاری پُرمحتوا و مرتب هستند. دارای روحیه ی انتقادپذیری بالایی هستند و از نظریه ها و افکار جدید استقبال می کنند. در زندگی مبتکر و خلاق هستند و به دلیل داشتن پشتکار در فعالیت های خود از کارایی بالایی برخوردارند. چون مصمم و با اراده هستند هر مسئولیتی را که بپذیرند از عهده ی انجام آن به خوبی بر می آیند.
عنصر وجودی متولدین آذر ماه آتش است. بر اساس باور عموم اعداد شانس برای آذر ماهی به ترتیب: ۱، ۷ و ۸ است. رنگ شانس برای متولدین آذر ماه، رنگ های کرم، خرمایی و سرخ است. ششمین روز هفته (پنج شنبه) برای این افراد روز شانس به حساب می آید.
گل مورد علاقه ی آذر ماهی ها گل مریم است. این گل با نام علمی Polianthes Tuberosa گیاهی است چند ساله با گل هایی سفید و بسیار خوشبو. عصاره ی این گل در صنعت عطرسازی کاربرد فراوانی دارد. از دلایل نامگذاری این گل به نام مریم می توان به نقاشی های تاریخی ایرانی اشاره نمود که در این نقاشی ها همیشه در دستان حضرت مریم این گل دیده می شود. این گل بومی مکزیک است و گل های آن اغلب شب ها شکوفا می شوند.
بهترین همراهان برای متولدین آذر ماه عبارتند از:
متولدین ماه های فروردین، خرداد، مهر، آذر و بهمن ماه.

سنگ های اختصاصی متولدین ماه آذر

از جمله سنگ هایی که مختص افراد زاده شده در ماه آذر هستند می توان به:
سنگ عقیق کبود، سنگ دلربا، سنگ شَبَق، سنگ تورمالین آبی و زیرکن آبی.
در این بخش به توضیح کوتاهی در مورد ویژگی های هر کدام از این سنگ ها می پردازیم.

عقیق کبود

سنگ “عقیق” یا “آکات” از جمله سنگ های گرانبهایی است که در ساخت جواهرات به ویژه جواهرات نقره کاربرد فراوانی دارد. از جمله ویژگیهای عقیق می توان به ریز دانه بودن و همچنین رنگ روشن آن اشاره نمود. عقیق جزو سنگهایی است که بسیار درخشان است و دارای طیف رنگی سرخ، زرد، سفید، قرمز، خاکستری و سیاه است. عقیق از نظر بلوری شکلی نازک و شش گوشه دارد. عقیق کبود نیز یکی از گونه های مختلف سنگ عقیق است که از نظر شیمیایی درست مشابه سنگ عقیق است.
از جمله ویژگیهای روحی و درمانی عقیق کبود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مناسب در درمان اعتیاد و اختلالات رفتاری
 2. باعث پایداری سیستم عصبی می گردد.
 3. در درمان مشکلات پوستی به ویژه آکنه موثر است.
 4. درمان بیماریهای کمر درد، پا درد، استخوان درد و علاوه بر این موارد درمان دردهای ماهیچه ای
 5. کمک به کاهش استرس و اضطراب

سنگ شَبَق

“شَبَق” گونه ای از زغال و پیش ماده ای برای زغال سنگ است. سنگ شَبَق در اصل یک کانی نیست بلکه کانی وار محسوب می شود. دلیل کانی وار بودن آن داشتن خاستگاه زیستی و پدید آمدن از تحت فشار قرار گرفتن چوب های پوسیده می باشد. درجه سختی سنگ شَبَق بر اساس مقیاس موس بین ۲.۵ تا ۴ بوده و به همین دلیل حکاکی بر روی این سنگ شکننده بسیار دشوار است.
از جمله ویژگیهای سنگ شَبَق می توان به تقویت نیروی اراده، دور نگه داشتن انرژی های منفی، تنظیم غدد تیروئید و کاهش استرس و اضطراب اشاره نمود.

سنگ تورمالین آبی

سنگ تورمالین در لغت به معنای سنگ ترکیبی است. دلیل آن نیز وجود طیف رنگی گسترده ی این سنگ می باشد. به همین خاطر توانسته در مجموعه ی جواهرات جایگاه مناسبی را برای خود پیدا کند. تورمالین آبی از جمله ی این طیف رنگی است.
ویژگی های تورمالین آبی

 1. درمان بیماریهای چشمی
 2. مناسب برای گلودرد و ناراحتی های ریه
 3. مناسب در درمان سوختگی
 4. از بین بردن حالت افسردگی و رخوت

سنگ زیرکن آبی

“زیرکن” واژه ای است بر آمده از لاتین. در زبان هندی نیز به آن “زرقون” می گویند. زیرکن دارای بلورهای بسیار شکننده ای است و در برابر وارد آمدن فشار یا ضربه به راحتی خرد می شود امّا در برابر این پوینت یا ویژگی منفی می توان به درخشندگی بسیار بالا، قدرت زیاد شکست و پراکندگی نور آن نیز اشاره نمود. زیرکن آبی یا استارلیت در بین زیرکن از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.
ویژگی های سنگ زیرکن آبی

 1. درمان حساسیت های پوستی
 2. درمان ناراحتی های ریوی
 3. تسکین دردهای ناشی از بیماری نقرس
 4. ایجاد تعادل در روحیه ی افراد و ایجاد آرامش روحی و روانی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در زارنس می‌توانید همه ی آنچه مرتبط با جواهرات است؛ از انواع سرویس نقره، نیم ست نقره، انگشتر نقره مردانه و زنانه و جواهرات نقره بچه گانه تا اکسسوری‌ هایی مانند دکمه سر آستین نقره، ساعت مچی، خودکار، فندک و جا سوئیچی را پیدا کنید و به سادگی یک ست کامل از جدیدترین‌ برندهای معتبر ایرانی با تفکری بین المللی را بخرید.شرکت بازرگانی زرین قلم با گردآوری یک تیم حرفه ای اعم از متخصصین در زمینه ی بازاریابی، طراحی و تولید جواهرات، متخصصین عکاسی، تولید محتوا و فناوری اطلاعات تلاش می‌کند با ارائه‌ی محصولات و خدمات عالی، تجربه‌ای مطمئن از یک خرید اینترنتی و فیزیکی در زمینه ی محصولات نقره به وجود آورد تا پاسخگوی نیاز افراد با سلایق مختلف در هر سن و با هر موقعیتی باشد

از جشنواره های ما زودتر از دیگران آگاه شوید

 

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت