بلاگ

چگونگی مرسوم شدن حلقه ازدواج

حلقه ازدواج نقره رینگ ساده مدل ZCR16921

چگونگی مرسوم شدن حلقه ازدواج بهمراه نکاتی چند در گزینش آن

بر اساس تعاریف متداول “ازدواج” یا “پیوند زناشوئی” گونه ای از پیوند آئینی است که بر اساس یک سری رسوم ویژه بین بانوان و آقایان در کشورها و آئین های گوناگون برقرار می گردد و منجر به تشکیل خانواده می شود. امّا یکی از رسوم های جهانی و رایج که در حین برگزاری پیوند زناشوئی انجام می پذیرد به دست کردن “حلقه ازدواج” یا ” حلقه نامزدی” توسط زن و مرد می باشد. این رسم زیبا خاستگاه زمانی مشخصی ندارد و گفته می شود که به گذشته های دور باز می گردد.
شواهد و مدارک تاریخی این گونه بیان می دارند که حلقه ازدواج نخستین بار توسط مصریان باستان مورد استفاده قرار گرفت. یکی از این مدارک تاریخی، هیروگلیف (نوشته های تصویری) است که در آنها از حلقه ازدواج به عنوان نمادی از جاودانگی یاد شده است و حلقه ی موجود در دست زن و مرد نشانی بوده از پیوند همیشگی بین آنها. مصری ها نخست از سکه هایی که میانه آن را سوراخ کرده بودند به عنوان نماد حلقه ازدواج استفاده می کردند. سکه سوراخ شده بیان کننده این مطلب بود که عروس در دارایی داماد سهمی دارد. همچنین شکل کروی این سکه نشان دهنده ی عشق و محبت پایدار و جاودان ما بین عروس و داماد بود. بر خلاف رسم جاری امروزه که حلقه ازدواج در انگشت حلقه دست چپ یا راست جای می گیرد مصریان سکه های حلقه مانند را در انگشت سوم دست چپ می انداختند زیرا بر این باور بودند که از این انگشت عصبی رد می شود که به صورت مستقیم با قلب در ارتباط است.
امّا گروه دوم پس از مصریان باستان، مسیحیان (در حدود سال 900 میلادی) بودند که از حلقه ازدواج در برگزاری مراسم ازدواج استفاده نمودند. آنها ابتدا از حلقه هایی آهنی به عنوان نشان پیوند زناشوئی بهره گرفتند. بعدها و با مرور زمان حلقه هایی از جنس برنج و مس رواج پیدا کرد که هر از گاهی بر روی این حلقه ها تصاویری گوناگون حکاکی می شد.
باور دیگری در این میان نیز وجود دارد که بیان می کند خاستگاه حلقه ی ازدواج مرسوم در مراسم ازدواج، به “حلقه مهر” در آئین میترائیسم باز می گردد. گفته می شود در این آئین چنبره (حلقه) مهر نشانی بوده از “میترا” (ایزد بزرگ آئین میترائیسم) که در بیشتر حجاری های بر جای مانده از میترا به چشم می خورد. این حلقه همچنین در نماد “فره وهر” یا “نماد کیانی” نیز وجود دارد. این حلقه در دست چپ نگاره ی فره وهر جای گرفته و نشانی است از پیمان بسته شده بین انسان و ایزد یگانه هستی (خدا). شایان ذکر است که میترا به عنوان سمبلی از عشق، مهر و محبت بوده و عروس و داماد در حین برگزاری مراسم ازدواج حلقه ی مهر را به پیروی از میترا در دست هم می کردند.

فلزاتی که در ساخت حلقه ازدواج و نامزدی رواج داشت:

نخستین فلز به کار رفته در ساخت حلقه ازدواج و حلقه نامزدی همان گونه که پیشتر بدان اشاره شد فلز آهن بود. بعدها فلزاتی همچون برنج، مس، نقره و طلا نیز وارد چرخه ی ساخت حلقه ازدواج گردیدند. در قرن های 15 و 16 میلادی و در کشور ایتالیا از فلز نقره برای ساخت حلقه ازدواج بهره گیری می شد. حلقه های ساخته شده با مینای سیاه تزئین می گردید. لازم به ذکر است که در طی قرون وسطی نیز اروپائیان از حلقه های ازدواج تزئین شده با نگین های الماس در برگزاری مراسم ازدواج استفاده می کردند. بر اساس باور اروپائیان وجود نگین الماس در حلقه ازدواج دلیلی بر پایداری پیمان زناشوئی بود. در باور کشاورزان ایرلندی حتمأ باید حلقه ازدواج از جنس طلا ساخته می شد زیرا آنها تنها طلا را نشان قانونی بودن پیمان زناشوئی می دانستند.

در ادامه جای آن دارد تا شما را با نکاتی چند در مورد گزینش حلقه ازدواج و حلقه نامزدی مناسب آشنا سازیم

1) نکته اصلی و قابل توجه در گزینش حلقه ازدواج و حلقه نامزدی در نظر گرفتن بودجه ی طرفین و همچنین سازگاری حلقه با شخصیت و استایل عروس و داماد است. در وهله اوّل باید بودجه هر دو طرف در نظر گرفته شود و مشخص شود که تا چه میزانی آزادی و حق انتخاب دارند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که همیشه گزینش حلقه هایی با قیمت بالا و پُر زرق و برق و از جنس طلا دلیل بر زیبا جلوه دادن مراسم نیست. گزینش حلقه هایی که در عین سادگی از ظرافت ویژه ای در طراحی برخوردارند خود می تواند نمایشگر خوش سلیقه گی و همچنین درجه زیباشناسی شما باشد. امروزه حلقه های ازدواج و حلقه های نامزدی که با فلز نقره ساخته می شوند هم ردیف با حلقه هایی از جنس طلا قرار گرفته اند و در ظرافت و زیبائی بی نظیر در نوع خود هستند. حلقه های ساخته شده توسط برند زارنس از جمله ی این گونه هاست. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که “ساده بودن چیزی است که هیچ گاه و هیچ زمان کهنه نخواهد شد”.
2) امّا نکته ی بعدی سازگاری حلقه ازدواج با شخصیت و استایل شماست. برای مثال اگر شما دارای روحیه ی حساسی هستید و فورأ تحت تاثیر محیط پیرامون خود قرار می گیرید مناسب ترین گزینه برای شما استفاده از حلقه هایی است که طرح Pave (تنها از یک ردیف نگین در تزئین حلقه استفاده شده باشد) دارند یا اگر شما دارای شخصیتی هستید که رُک بوده و به راحتی محتویات ذهن خود را بازگو می نمائید از حلقه هایی استفاده کنید که Side-Stone (در طرفین نگین اصلی نگین های ریز مخراج کاری شده باشد) باشند یا اگر شما فردی Traditional (سنتی) و بسیار وابسته به آداب و رسوم هستید بهتر است از حلقه هایی با طرح Three Stone برگزینید یا اگر شما از روحیه ای Romantic گونه برخوردارید به شما پیشنهاد می شود از میان حلقه هایی با مدل Vintage (انگوری شکل) گزینش نمائید.
و برای نکته پایانی
حلقه ازدواج نقره و حلقه نامزدی نقره بهتر است با فرم انگشتان شما تناسب داشته باشد. زیرا رعایت این نکته زیبائی انگشت شما را دو چندان می نماید. برای مثال اگر انگشتان دست شما دارای فرمی کوتاه است بهتر است از میان حلقه هایی گزینش نمائید که انگشتان شما را کشیده تر نمایش دهد. اگر در تزئین این مدل حلقه ها از نگین هایی با تراش Marquise بهره گیری شده باشد که چه بهتر چون این فرم از تراش نگین دقیقا تناسب با این فرم از انگشتان دارد یا اگر انگشتان دست شما دارای فرمی بلند است بهتر است از حلقه هایی با طرح گرد و کوتاه استفاده نمائید. حلقه هایی با نگین های تراش برلیان Round یا تراش Cushion (بالش مانند) گزینه ای بسیار مناسب خواهند بود.

این صفحه را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *